malickosti

Život z maličkostí

Prebúdzam sa na tretí rachot budíka, je niečo pred ôsmou a ja vstávam. Odkráčam do kuchyne, dám variť na kávu. Potom sa odgúľam do kúpeľne a deň sa môže začať. Ako vždy, kávu ani dnes nedopijem do dna, opäť raz tresknem dverami pri odchode pretože zdržiavať sa tichým zatvorením sa mi nechce, v uliciach je už zase raz zápcha a ja ako vždy meškám práve dve minúty do práce. To som jednoducho ja. Typická ja. Každodenná ja.

Každý náš týždeň, každý deň a takmer každé ráno sa deje rovnako. Malé rituály. Smiešne zvyky. Robíme ich všetci a bez niektorých si už svoj život nevieme ani predstaviť.

K niektorým našim zvykom dokážeme prilipnúť natoľko, že predstava toho, že by sme mali niečo zmeniť nám príde nereálna. Tak si na nich zvykneme, že začnú tvoriť neoddeliteľnú súčasť nášho Ja. Žijeme nimi. Žijú s nami.

Kdesi tu, zrazu príde obdobie, kedy máme chuť niečo zmeniť, náš život sa nám nepozdáva, niečo nám nesedí. Inšpirácie prídu alebo ich hľadáme, každopádne, potrebujeme zmenu a nevieme ako na ňu. Chcem dočítať knihu, ale nemám čas. Rada by som bola so svojimi priateľmi častejšie, ale za celý týždeň sa mi nepodarí ani len raz zavolať. Dokončím to budúci týždeň. Začnem hneď po Silvestri! Ale zmena neprichádza. Dni plynú.

Môže nám hľadanie podobností v našom obyčajnom dni pomôcť spoznať samého seba v živote?

Pripravím sa do práce ešte večer alebo si to nechám na ráno? Premôžem sa a prečítam si aspoň stranu v knihe každý deň alebo sa nedokopem ani cez víkend? Niekto si ustelie posteľ hneď zrána a niekto vôbec. Doprajem si čas na seba každý deň alebo až keď ochoriem?

„Každý deň hrám krátky film o svojom živote.“

A preto ak chceme meniť niečo v našom živote, začnime meniť maličkosti v našom dni. Je to jednoduché a rýchle.

Samozrejme, niekedy sa nedá začať dnes. Niektoré veci v nás musia dozrieť. Prvým krokom je však to, že nad nimi začneme aspoň uvažovať. Je mi jasné čo chcem. Viem, ako to chcem. Premyslím si, ako to dosiahnem. A ten deň, kedy začať dnes, príde sám. Prekvapí nás. Jednoducho, nastane.

bizzy