CZŠ JK

Vďaka zvláštnemu dievčaťu som pochopila, prečo mi moja práca dáva zmysel

Na svojej práci v Cirkevnej základnej škole Jána Krstiteľa ma baví, že môžem byť deťom sprievodcom na ich ceste sebapoznania.

Slnko mi zohrievalo pokožku, moje nohy rýchlym a veselým krokom vyberali tu správnu stopu medzi mlákami. Vietor mi zrazu zafúkal do tváre a ja som si z nej musela odhrnúť vlasy, aby som opäť videla. V diaľke som zazrela dievča. Tiež sa rozhodlo vydať na prechádzku lesom. Už z diaľky sa mi zdala akási povedomá. Premerala som si ju pekne zdola hore. Modré bodkované šaty, biely svetrík, ofinka, hnedé vlasy zopnuté do chvostu. Modré oči a široký úsmev na tvári. „Trošku zvláštny outfit do lesa,“ pomyslela som si.

Približovali sme sa k sebe a ja som z nej nedokázala odlepiť zrak. „Prečo je tu sama? Nebojí sa prechádzať takto lesom?“ kládla som si otázky. Keď sa naše pohľady stretli už naozaj zblízka, neváhala som a prihovorila som sa jej. Začali sme kráčať spolu. Chcela som o nej vedieť viac, zaujímal ma jej svet, v ktorom žije. Bola veľmi bezprostredná a rozprávala mi zážitky s kamarátkami a zo školy. Čudovala som sa, že je ku mne taká otvorená. V hlave som sa snažila určiť, koľko má asi tak rokov. Podľa jej príbehov chodí na základnú školu. Rozprávali sme sa veľmi dlhý čas, celou mojou plánovanou trasou aj s malými zastávkami.

Čo je pre deti dôležité

Ona rozprávala a ja som počúvala. Vytrhla ma z mojich myšlienok a starostí. Jej svet bol taký jednoduchý, „nezapráskaný“ predstavami o budúcnosti. Hovorila mi o tom, ako chce byť spisovateľka, odmalička rada píše príbehy, no myslí si, že na to nemá. Naposledy vraj napísala úžasný sloh, na ktorý bola veľmi hrdá. Jej učiteľka slovenčiny ho dokonca chcela poslať do súťaže. No keď uvidela, ako jej ho celý prepísala a jej pôvodný text skoro celý zmizol, cítila sa ako zlodej. A vôbec, každý sa jej iba smial, že písaním sa predsa neuživí. Už dlho preto nenapísala ani čiarku.

Venuje sa teraz radšej športu. Veľmi ju baví skákanie do diaľky a šprinty. Jej učiteľ telesnej sa jej venuje, dokonca ju vytiahol z nejakých extra hodín, aby mohla trénovať štart z blokov. Nevie sa dočkať atletickej súťaže. Má to najradšej, lebo sa v tom cíti dobrá.

Trápia ju vzťahy s kamarátkami. Častokrát ju rania slovami a ona nevie, čo s tým má robiť. Nemá sa s kým o tom poradiť. Často nerozumie, prečo sa sama správa tak, ako sa správa. Nikoho to nezaujíma. Vraj sú to nezmyslené problémy a ľudia musia riešiť horšie veci. No ona tak veľmi túži, aby mala dobrú kamarátku, s ktorou si budú verné a budú si navzájom pomáhať a smiať sa až do popukania. Minule sa rozplakala kvôli tomu, že sa jej nepodarila písomka. Zdalo sa mi, že sa to dievča snažilo všemožne vyhnúť akejkoľvek chybe.

Pýta sa ma, či je zvláštne, že má rada matematiku. Vraj mali v škole pred nedávnom matematickú pátračku a museli hľadať príklady, ktoré boli skryté po celej škole. Veľmi ju to bavilo. Teraz pracuje aj na jednom projekte na dejepis o Alexandrovi Veľkom. Keď o ňom hovorila, žiarili jej oči.

Dievča volajúce z duše

Už od začiatku rozhovoru som vedela, odkiaľ toto dievča prichádza. Snažila som sa preto počúvať veľmi starostlivo a detailne. Bolo to moje ja, keď bolo dieťaťom. Bolo to naozaj vzácne stretnutie, „dialoog s dušou“, ako mu rada hovorievam. Ako rozprávala, veci mi dávali zmysel. Keď som sa dala na štúdium psychológie, netušila som, že skončím ako školská psychologička. Teraz rozumiem, prečo ma Boh zavial práve do školstva, aj keď som sa tomu vždy bránila zubami nechtami. Cestičku si aj tak našiel. Celý „jej príbeh“ mi pripomenul, prečo rada chodím do svojej práce a prečo mi dáva zmysel. Môžem sa priblížiť detskej duši, ktorá je mi tak blízka.

Čo mám rada na svojej práci

Už druhý rok pracujem v Cirkevnej základnej škole Jána Krstiteľa v Partizánskom. Baví ma, že môžem byť deťom sprievodcom na ich ceste sebapoznania. Baví ma, že môžem byť deťom podporou v ich vzťahoch a hľadať s nimi spoločne riešenia. Baví ma, že som súčasťou školy, ktorá deťom nie len „odovzdáva učivo“, ale učí ich pre život a dáva im možnosť mať pri tom zábavu. Baví ma, že môžem žiť v atmosfére spolupráce a prijatia. No najviac ma baví byť pátračom a odhaľovať v deťoch to dobré, ktoré im bolo dané.

Pridaj sa medzi nás

Ak vidíte svet aspoň trochu podobne ako ja, pozývam Vás, aby ste sa stali súčasťou našej školy. Stále prebieha elektronický zápis prvákov do CZŠ JK https://czsjk.edupage.org/register/.


kej

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je DSC09730profilova-226x300.jpg

Veriaca v krásu tohto sveta a hľadajúca cesty k zlepšeniam. Zaľúbená do neustáleho vzdelávania sa, s vyštudovanou psychológiou a láskou k detskej duši. Oceňujúca maličkosti, bez hanby prihovoriť sa ľuďom na ulici.