Stredná škola 22. storočia má svoje meno. Vitaj na svete PRONEA!

Vôňa domácich oplátok, svetielka, dielničky s deťmi, chladné večery pod dekou. Na dvere celkom jasne klopú Vianoce a ja mám pocit, že november scucla čierna diera, akoby po októbri nastal hneď december. Navzájom sa s kamarátkami upokojujeme, že Vianoce nie sú o dokonale upratanom dome a chlácholíme sa, že hodnota je predsa úplne inde.

Piatok trinásteho moje kroky klopkali na vianočný večierok strednej školy 22. storočia. „To ideš na večierok niečoho, čo ešte ani neexistuje?“ Dostala som priamu otázku. Pousmiala som sa a pokrčila som plecami. „Áno, veď prečo nie?“

Príbeh vzniku strednej školy 22. storočia

Pred vyše rokom zasadil Boh „semienko“ vzniku inovatívnej strednej školy do srdca Ondreja Grenčíka, manažéra našej školy. Uplynul jeden rok, kým sa rozhodol, že je správny čas „zasadiť ho do zeme“ a to priamo v Partizánskom. V septembri tohto roku sa k nemu pripojilo veľa šikovných „záhradníkov“, ktorí ho začali polievať a hnojiť. Začiatkom októbra tento projekt prvý krát odprezentoval so svojim tímom verejnosti a od tej chvíle sa dali veci do pohybu. Ešte v tom istom mesiaci sa tím strednej školy stretol s predstaviteľmi nadácie Velux, ktorá sa rozhodla podporiť túto myšlienku. Počas jesenných prázdnin „záhradníci“ neoddychovali, ale spoločne rozvíjali projekt zatvorení dva dni pod jednou strechou v Oáze Sklené. Nasledovala návšteva podobných škôl v Rakúsku, pripojilo sa x dobrovoľníkov, zasadli odborníci a rozvíjali koncepciu školy, pričom posledným silným bodom bolo stretnutie s predstaviteľmi KOMA Modular na budúcom pozemku školy.

Vianočný večierok s prekvapením

Tento večer bol špeciálny, pretože sme všetci so zatajeným dychom sledovali, ako sa táto „rastlinka“ prvýkrát predrie na svetlo sveta. Je ešte maličká a veľmi jemná, no má už svoju farbu a tvar.

Po slávnostnom prípitku pred nás predstúpil Andrej Kmeťo, kreatívec, ktorý prerozprával príbeh mena strednej školy 22. storočia. Táto stredná škola má formát, ktorý na Slovensku neexistuje a má za cieľ priniesť do školstva zlepšenia, prepojiť vzdelávanie s praxou v čo najväčšej možnej miere a rozvíjať celú osobnosť stredoškoláka. Má odrážať jej inovatívny charakter, ktorej cieľom je rozvíjať jednotlivcov, komunitu, región. Spojením pokroku (progresie) a nového dychu (neos) vzniklo meno:

PRONEA.

Logo bolo čerešničkou na torte a jeho symbolika je, že všetko začína zvnútra, symbolické P ako Partizánske a špirála ako rozvoj, ktorý sa rozširuje do okolia. Pronea má 3 základné piliere: Pronea Academy – škola, Pronea Campus – študentské mestečko, Pronea Hub – inovačné centrum. Dokážu fungovať jednotlivo a zároveň veľmi úzko spolupracujú. Na tento vstup krásne nadviazal pán Róbert Bančák, riaditeľ KOMA Modular, ktorý nám vyrazil dych s  vizualizáciou jednotlivých objektov. „Naozaj sa to deje?“ videla som na okolitých tvárach. „Nič nie je nemožné, išlo tou mojou.“.

Vrchol večera

Vrcholom večera bolo slávnostné podpísanie spolupráce so 16 partnermi, podnikateľmi, ktorí veria v tento projekt. Vtipný moment nastal, keď niekto hodil hlášku: „Veď tam stoja samí muži.“ Nuž, ženy, hodená rukavica. No a ako to na večierkoch býva, je to čas na príjemné rozhovory a moje srdce bolo šťastné, lebo som okolo seba mala priateľov. Na chvíľu mi preblesklo hlavou, že je to naozaj zaujímavá partička ľudí. Pronea je ešte len malá rastlinka, no dokázala spojiť veľa rôznorodých ľudí.

Musím avšak uznať, že najsilnejší bol pre mňa aj tak rozhovor s mojou neterkou na druhý deň. Je teraz piatačka. Rozprávala som jej o tom, že sa stredná škola bude volať PRONEA a ona to od tej chvíle nevedela pustiť z hlavy. Bola nadšená. Zasypala ma asi milión otázkami od toho, ako bude vyzerať fasáda až po to, ako sa bude riešiť, keď bude chorá. „Budem ležať v posteli v campuse, alebo doma?“ To ma rozosmialo. Hovorila o tom, ako o hotovej veci. Ach, tie detské duše. Jej otázky mi taktiež pripomenuli, koľko „lístkov treba nechať ešte dorásť, neustále hnojiť, strihať a posielať im láskavé slová.“ A pritom mať neustále nádej, že existuje cesta.


kej

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je DSC09730profilova-226x300.jpg

Veriaca v krásu tohto sveta a hľadajúca cesty k zlepšeniam. Zaľúbená do neustáleho vzdelávania sa, s vyštudovanou psychológiou a láskou k detskej duši. Oceňujúca maličkosti, bez hanby prihovoriť sa ľuďom na ulici.