skladam-si-minulost

Skladám si svoju minulosť. Práve teraz

Otočila blond hrivou, hodila mi posledný úsmev a stratila sa kdesi v dave turistov a kufrov. Potrebuje vypadnúť, ujsť. Moja najlepšia priateľka odlieta do Paríža začať nový život.

Ako jeseň strieda leto, každý z nás občas potrebuje zmenu. Odsťahovať sa, odpútať sa a začať nový život, kdesi ďaleko. Ako, keď sa dieťa učí chodiť. Skúšať život postupne a od začiatku. Nanovo.

Prejde tucet dní a ona píše o novej práci, obchodoch. Na rozdiel od našich, parížske cigarety sú vraj oveľa chutnejšie, podobne ako jemne šmrncnutý mongolčan z bytu oproti.  Cíti sa ako v raji. Presne toto chcela.

Po niekoľkých mesiacoch sa vracia domov. Plná dojmov a nových zážitkov, nevie sa už dočkať ako všetkým známym aj neznámym vyrozpráva o svojom novom domove. O tom, ako sa má výborne. Prežíva kus svojho života niekde ďaleko od ostatných, ďaleko od svojej starého Ja, ktoré tu bolo kedysi.

Zrazu však upratuje skrine a nachádza staré listy a vzácne kúsky z detstva.  Ocitne sa na stredoškolskej stretávke, kde sa na chvíľku prenesie do školskej lavice, z ktorej tak tajne ľúbila predsedu triedy a kamoške závidela jej ženskú postavu. Preniesla sa kamsi do minulosti.

Čo je zrazu realitou?

Veď má pocit, akoby to bolo včera, keď sa to všetko dialo. A to, čo prežíva teraz je priam výstredne odlišné. Je to kúsok života, čriepka šťastia, ktorú raz založí k tým ostatným.

Občas stojíme na prahu dverí a pýtame sa života, je to iba skúška niečoho nového alebo je to niečo pri čom chceme zotrvať a zostať tak žiť navždy? Pobyt v zahraničí, nový partner alebo neobvyklá práca. Vráti sa raz v spomienkach a zistí, že to bol iba kúsok mladosti, ktorý potrebovala prežiť? Alebo je to práve to, čo chce žiť navždy? Kde je koniec tejto cesty a čo je na jej konci? Ako to zistí?

Čriepky života. Možno ich máme práve teraz v rukách a možno nám práve krvavia dlane. Robia to preto, aby v nás zanechali jazvy. Aby utvorili spomienky ktoré po čase zapadnú k črepinám našej minulosti. Stanú sa jej ďalšou časťou. Neoddeliteľnou časťou. A skôr ako si to stihneme uvedomiť, bude to už opäť, iba minulosť.

bizzy