your way

Samota neznamená osamelosť (2)

Ostatnotýždňové myšlienky o samote vyvolali rušno. Viacerí ste písali, že vám je téma blízka, resp. že sa vás myšlienka samoty dotkla kdesi hlboko. Prečo sa nás všetkých samota tak prekvapivo týka? Rozhodli sme sa v téme pokračovať a spýtať sa na názor priamo vás.
Ako vnímate samotu? Čo sa s ňou dá robiť?
Odpovede prišli brilantné.

Maťo (23): Keď povieme slovo samota, vo väčšine z nás to vyvolá negatívny pocit. Nemusí to ale znamenať len pocit opustenosti. V samote človek môže objaviť svoje vlastné ja, svoju silu, svoje silné aj slabé stránky a lepšie poznať seba samého. Taktiež môže načúvať, čo mu hovorí vnútorný hlas a veľakrát nájsť odpovede na veľa otázok. Pre mňa samota neznamená len spomínaný pocit opustenosti, ale aj načerpanie sily a urovnanie si chodu myšlienok.

Peťa (25): Ešte nikdy som sa na samotu nepozerala z pozitívneho hľadiska….. vždy som videla len tú temnú a smutnú stránku. Nemôžem povedať to, že by som bola sama, no občas mávam ten pocit, ale je to skôr pocit, že mi chýba partner. Tiež som nezadaná a mám zadanú kamarátku, ktorá je ale čerstvo zaľúbená asi mesiac. Dosť často mám pocit, že o ňu prichádzam. Prišla som o každovečerné písanie s ňou a tiež, keď sa stretneme v trojici, strácam aj jej pozornosť. Prajem jej to z celého srdca, lebo si to veľmi zaslúži, no aj mňa občas premkne pocit, že by som rada mala niekoho, kto by ma ľúbil a aj ja jeho, kto by ma mohol pobozkať a objať, s kým by som si mohla plánovať budúcnosť a rodinu. Túžim po láske, no možno je na liste môjho osudu napísané to, že na toho správneho budem dlho čakať… to však nikto nevie. To čakanie si však viem spríjemniť zážitkami s priateľmi a pletením košíčkov a dekorácii :)

Barča (24): Myslím si, že samota je potrebná, aby človek dokázal rásť sám v sebe ďalej. Ide o to ako sa človek na samotu pozerá, či pozitívne alebo negatívne. Ak negatívne, tak to v ňom vyvoláva pocity skľúčenosti a ľútosti seba samého, ak pozitívne, tak je to pre jeho dobro a možnosť rastu. Možnosť kultivovať  to, čo mu bolo dané, jeho dary a talenty a potom to ďalej rozdávať s láskou a tým obohacovať okolie.

Snáď každý z nás vo svojom živote pripláva do obdobia, v ktorom sa cíti sám. Zamýšľa sa nad svojím okolím, nad svojím partnerským životom, nad tým, čo mu chýba. Že smutné obdobie? Naopak. Skvelé. Máme možnosť ujasniť si, čo chceme a s tým väčšiu motiváciu pustiť sa do zmeny. Smelo do toho!

bizzy