Prázdniny po Slovensku. Vlakom

Blíži sa čas dovoleniek a my sa už nevieme dočkať, ako sadneme do lietadla a opustíme brány mesta, kde celý rok žijeme a pracujeme. Ak chce ísť človek k moru, na Slovensku nepochodí. Ak však zníži svoje nároky na dovolenku ,,k vode“, postačí aj domovina a predĺžený víkend. A čo ak nemáme auto? Nevadí! Dnes si predstavíme prázdninovú trasu Bratislava- Košice a zákutia, ktoré nám ponúka práve cesta vlakom. Vlakom sa dá cestovať veľmi pohodlne, rýchlo, lacno a dokonca aj zadarmo!

Za Trenčín a ešte ďalej

Kraj zelene a nekončiacich lúk, liptovské kopce aj zasnežené vrcholky v strede leta. Zurčiace potoky a európske skvosty. To všetko sa dá stihnúť za víkend aj za jedno poobedie. Záležitosť jednej cesty vlakom.

Trasu za slovenskými kopcami začneme v Bratislave. Prechádzame rovinkou, ktorá sa nám tiahne  cez Trnavu až k Piešťanom a mizne s príchodom do Trenčína. V trenčianskej pahorkatine si človek uvedomí, že Bratislava je už ďaleko a s pribúdajúcou zeleňou má chuť nakuknúť za Trenčín a ešte ďalej.

Trasa pokračuje cez Púchov a Považskú Bystricu.  V Považskej Bystrici sa zorientujeme ľahko. Príchod do mesta prezrádza moderný most- najdlhší mostný diaľničný úsek na Slovensku. Čím je zaujímavý? Výrazne odľahčuje dopravu v meste a v roku 2010 získal ocenenie Stavba roka.

V Kraľovanoch slnko nebýva

Žilina, Vrútky, Kraľovany. Točiaca sa rieka a desiatky domov. Obec, ktorú by ste prehliadli ľahko, no okolité kopce vám to nedovolia. Cesta cez Kraľovany trvá iba chvíľu a tak, ak človek zaspí, príde o pohľad na týčiaci sa kopec Kraľovianska kopa. Kopec je tak vysoký, že v zime zabraňuje prenikaniu priamych slnečných lúčov do zamrznutej dediny. Táto klasika nórskych miest trvá v slovenských Kraľovanoch od novembra až do januára.  Neuveriteľné? V Kraľovanoch si ľudia na tento fenomén zvykajú už od nepamäti.

A ozaj, ak máte šťastie, tak vám cestou do Kraľovian zaprší. Tajomná rieka a les v oblakoch sa postará o skutočne filmový pohľad. Prídete sa presvedčiť?

Čarovný Liptov

Ružomberok. Liptovský Mikuláš. Čítali ste niekedy Tri gaštanové kone či Nevestu hôľ? Obraz dediny, zbojníci, čistá príroda. Na Liptove akoby sa zastavil čas. Harmónia ľudí s prírodou je tu hmatateľná, vzduch netypický a história centra na dosah. Navyše, kto by sa neokúpal v neďalekej Liptovskej Mare? Tá je svojou viac ako kilometrovou dĺžkou najväčšou vybudovanou priehradou na Slovensku.

Vedeli ste, že v Liptovskom Mikuláši bol podľa legendy popravený aj zbojník Juraj Jánošík? Okrem múzea , galérie a historických kostolov ponúka mesto v rámci turistických atrakcií aj prehliadkovú trasu, ktorá vás zavedie priamo po potulkách tejto známej slovenskej legendy.

Zasnežené Tatry, slnečný Poprad

Nenápadná zastávka v Štrbe a následne dychvyrážajúci Poprad- Tatry. Ak nie ste z východu a nechodíte okolo každý piatok, zaručene nebudete vedieť odtrhnúť zrak od vrcholkov, ktoré siahajú až k oblakom. Tatry v podaní skalnatých kopcov, v ktorých sa jednoducho musí človek stratiť a stáda kráv akoby pohodené na odľahlých lúkach. Po tom ako vystúpite na stanici sa môžete vybrať  dvoma smermi. Priamo zo stanice vlaku vedie trasa moderného vláčiku, tzv. tatranskej električky, ktorá premáva cez Starý Smokovec pohodlne až k Štrbskému Plesu. Alebo sa necháte zlákať centrom Popradu.

Hľadieť na zasnežené vrcholky a vychutnávať si pritom kávu v krátkom rukáve? To sa dá vo Švajčiarsku, na Novom Zélande a v Poprade. Mesto Poprad rozprestierajúce sa iba 30 km od Štrbského plesa ponúka široký výber atrakcií. Snáď najznámejší je vodný svet- AquaCity, vhodný pre deti aj dospelých alebo Belianska jaskyňa v okolí Tatier. Ak ste mestský typ, oceníte príjemnú prechádzku mestom a chutný zdravý obed v reštaurácii Lahodnosti či ochutnávku Tatranského čaju v srdci Popradu.

Nenápadné Margecany

Štyri precestované hodiny a 350 km za nami. Tak už sme na východe? Rodený Mengusovčan (obyvateľ Mengusoviec; Mengusovce- malebná dedinka, kde ľudia vyjdú do záhradky a od Tatier ich delí iba lúka) by povedal, že východ to ešte nie je, no pre nás rodených západniarov je to už východ ako repa. :-)

Ale poďme ďalej. Pokochali sme sa národným skvostom a vstupujeme do dedinky Margecany. Malá, nenápadná, dovolenková. Presne taká je dedinka v údolí zelene, kde nájdete pravú letnú atmosféru. Rieka lemujúca kraj obce ponúka svojim obyvateľom miesto pre člnkovanie, pádlovanie a iné letné radosti. Spoza stromov sa skrývajú malé letné chatky, odkiaľ je to do vody už iba kúsok. Žiadna veľká destinácia, jeden skromný breh, ale  áno, ubytovanie sa dá zohnať aj tu!

Európske Košice

Okúpali sme sa v Margecanoch a cestujeme ďalej na východ, už len kúsok! Zastávka Kysak- významný železničný uzol sa stratí za oknami a vlak sa pomaly blíži na svoju konečnú- Košice.

Keď sme prvý krát pred štyrmi rokmi navštívili Košice, bola som očarená. Prečo chodia turisti do Bratislavy, keď máme na Slovensku Košice? Bola to láska na prvý pohľad. Rušná ulica námestia s drobnými kaviarňami, posedávajúci domáci v letných šatách, detský šivot v okolí, spievajúca  fontána a nádych histórie. Malebné uličky po okolí a zelený park, očarenie nekončilo. A keď sme sa vybrali námestím po starej trati električky, stratili sa v dave turistov a opäť sa našli, ocitli sme sa pred perlou mesta európskych rozmerov– Katedrálou sv. Alžbety. Monument pýšiaci sa v strede Hlavnej ulice ohromí malých aj veľkých, je totižto najväčším kostolom na Slovensku. Kým interiér je bohato zdobený a niektoré z jeho častí sú vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku, vonkajšok so svojimi drobnými vežičkami pripomína tak trochu katedrálu v Miláne. Tak čo, ešte stále ste neboli v Košiciach?

Slovensko, malá veľká krajina

Prázdniny po slovensky, to vie byť skutočný zážitok. Či už má človek 10 a túla sa bicyklom po rodnej dedine alebo 35 a ešte vždy objavuje zákutia malej veľkej krajiny Slovenska. Navyše, kto nebol za Trenčínom, nebol ešte na Slovensku.

Ako sme mohli zistiť, trasa Bratislava-Košice nám ponúka nie len prierez severo-východom Slovenska, ale najmä históriu, kultúrne dedičstvo, prírodu a príjemných ľudí. Skúste nasadnúť a počítať do koľkých minút sa k vám prihovorí skutočný východniar. :-) Možno ani nestihnete pozrieť na hodinky.

Status ŠTUDENT

Výhoda trasy spočíva v jej rýchlosti a pravidelnosti. Po zakúpení lístka, môže človek vystúpiť a nastúpiť kde chce a kedy chce, môže cestovať celý víkend alebo jedno popoludnie. Obyčajného smrteľníka vyjde jedna trasa približne 25€, no dá sa cestovať  aj zadarmo. Ak máte to privilégium byť študentom či dôchodcom, na Slovensku si prázdniny užívate (takmer) zadarmo! Potúlať sa dá naozaj aj na Slovensku a zároveň nízkonákladovo. Takže zbaliť ruksaky a hor sa na cestu útrobami Slovenska. A vaša jediná povinnosť si bude už len užívať! :-)

bizzy

 

 

Ivana Bizzy Biznárová

Večná filozofka, milujúca nedeľné verše a prechádzky v daždi. Občas utrhnutá, s vášňou všetko do špiku analyzovať. Nadchýnajúca sa pre krásu, kvety a dokonalý poriadok.