Objav v sebe skutočnú krásu

,,Ženy a vlky sú si od prírody podobné. Sú zvedavé, veľmi vytrvalé, silné a hlboko intuitívne. Náruživo sa starajú o svoje deti, partnerov a o celú svorku.“

(Clarissa Pinkola Estés)

Každá žena je od prírody krásna, citlivá a vášnivá. Skutočne, každá. Je stvorením, ktoré sa rodí vo svojej podstate a prirodzenosti nádherné a až počas života sa formuje na to, čím sa stane v dospelosti. To, akých ľudí stretne a to v akej spoločnosti vyrastá v nej často krát utvorí nános, ktorý zakrýva jej prirodzenú podstatu. Ako zostať sama sebou a objaviť v sebe prirodzenú podstatu ženskosti?

Princeznou len s najkrajšími šatami

Už ako malé dievčatká sa chceme páčiť. Chceme si lakovať nechty a česať si vlasy, nosiť tie najkrajšie šaty. Túžime vyrásť, aby sme to všetko mali dovolené, aby sme mohli byť krásne. Kde sa však učíme tomu, že toto je podstatou skutočnej krásy?

Prvá definícia krásy s ktorou sa stretávame vedome, je tá vonkajšia.

Robíme to všetci, akonáhle zbadáme malé dievčatko, prvé čo mu chválime sú jeho krásne šaty či topánky, všímame si to, aký má účes… Na to, aby mohla byť princeznou jej kúpime nové šaty a nalakujeme nechty. Ľahšie je povedať, ,,máš krásne šaty“, ako, ,,máš krásny úsmev“. Poukazujeme tým na vonkajšiu formu krásy, vymedzujeme ju. Informáciu, ktorú tým malé dieťa dostáva je- krásnou budeš vtedy, keď sa prezlečieš, keď sa upravíš, keď sa zmeníš.

Vedome môžeme rozhodovať o tom, čomu dieťa naučíme. Prvým krokom môže byť zamyslenie- ČO POKLADÁM ZA KRÁSNE JA? Viem si to všimnúť, pomenovať?

Krásna (nie len) zvnútra

Je prirodzené, že za krásne zväčša považujeme to, čo je vidieť navonok. To,čo je dostupné každému, to, čo nás upúta na žene ako prvé. A ono to vôbec nie je zlé! Psychológia potvrdzuje, že prvý dojem vie byť silný. Treba si len pripomínať, že to nie je jediná forma krásy, ktorá sa dá oceniť.

Snáď každý z nás sa už stretol s myšlienkou:

Krásne je najmä to, čo vyžaruje zvnútra.

Nesúhlasím. Nesúhlasím s tým úplne. Tak ako vnútro, aj náš zovňajšok vyjadruje našu osobnosť a podstatu. Vieme sa cez neho prejaviť. Je však len na nás, ako prejav vonkajšej a vnútornej krásy nakombinujeme.

Pozornosť venujme tomu, čo chceme

Ženy vnímajú samé seba rôzne. Niektoré sú so sebou spokojné a iné zase vôbec. No nepoznám snáď žiadnu, ktorá by bola spokojná do tej miery, že by na sebe nechcela zmeniť aspoň niečo. ,,Keby som mala menší nos, keby som mala chudšie stehná, keby som vedela v spoločnosti muža prirodzenejšie reagovať…“

To sme my ženy. Vždy si nájdeme niečo, čo by sme zmenili a s čím sme nespokojné. Sústreďujeme sa na to, čo nám prekáža a na to, čo by sme chceli zmeniť.

Čo tak radšej prenastaviť svoje vnímanie a skúsiť venovať pozornosť tomu, čo je na nás krásne?

Skúsme ráno vstať, pozrieť sa do zrkadla a zabudnúť na to, že môj nos je väčší, ako by som si priala. Skúsme ráno vstať, pozrieť do zrkadla a tešiť sa zo svojich krásnych modrých očí. Prečo sa stresovať tým, že neviem nič o športe, keď muž, ktorý sa mi páči, športom žije? Prečo sa radšej neuvoľniť a rozprávať o tom, čo sa páči mne?

Doprajme si vidieť krásy našej osobnosti. Prebuďme a tešme sa z toho, čo je na nás výnimočné, zdôraznime to a venujme tomu našu každodennú pozornosť. Nesťažujme sa, ale pestujme to, čo nám bolo dané.

Čím viac pozornosti venujeme tomu, čo je krásne, tým ľahšie zanikne to, s čím sme nespokojné.

Krásna je každá žena

Väčšina žien dnešnej spoločnosti si myslí, že na to, aby boli krásne, potrebujú vynaložiť množstvo energie a tony úsilia. Hľadáme farby rúžu a obmieňame šaty. Derieme sa v posilňovniach a fotíme pre instagram. Dennodenne venujeme minúty, ba aj hodiny času na to, aby sme sa cítili krásne. Samé pretvárame svet k myšlienke, že krásne je to, čo je vidieť na fotke. Čo je však skutočnou krásou?

Ako vnímajú ženskú krásu muži?

Boli sme zvedavé na to, čo si o ženskej kráse myslia muži. Pýtali sme sa ich na vnímanie ženskej krásy.

Tu je niekoľko odpovedí. Necháte sa inšpirovať? :-)

Každý vníma krásu inak, čiže je ťažko povedať alebo určiť, aká je to krásna žena. Krásna žena je nie len taká, ktorá spĺňa určité fyzické parametre. Ide hlavne o to, čo má v sebe a ako sa chová k sebe a k ostatným. Keď sa vie o seba starať a vie sa aj správať, to je podľa mňa vec, ktorá robí ženu krásnou. (19)

Krásu ženy definuje to, ako ju vníma ten dotyčný človek. Popri fyzickom sú to aj povahové črty, jej reakcie, ktoré má. Tiež spoločné zážitky s ňou, ktoré ostanú dotyčnému v pamäti. Je to ale subjektívny pocit a rovnako, ako môže byť pre jedného daná žena krásna, druhému tak pripadať nemusí. Toto isté platí určite aj opačne. (28)

Na žene je najkrajšia radosť na tvári. Tiež jej obetavosť, keď si opatruje druhých. Jej postava je krásna, keď prezrádza, že sa stará o seba tým, že sa hýbe. A určite hravosť, keď sa nechá strhnúť šantením a nemá šancu na niečo sa hrať. (52)

Intelekt, dôvtip, elegancia, tolerancia, empatia (23)

Krásna žena je pre mňa aktuálne tá moja. Každé ráno, keď sa prebúdza, odkladá 4x budík, a je taká mäkkučká, teplučká a rozospaná- prirodzene krásna, nenamaľovaná, so strapatými, skrútenými vláskami. Ale všeobecne považujem za pekné ženy tie s pekným úsmevom a iskrou v očiach. Tá krása musí vyžarovať z ich tváre, ťažko sa to nejak opisuje, to proste cítiš. Ale nejde o šminky, prsia, zadok a iné objekty. Aj keď OK, aj ja som len chlap a všímam si to, ale krása ženy vyžaruje z jej očí a úsmevu. (26)

Tak z môjho pohľadu je každá žena krásna, pre niekoho vždy. Či už fyzicky alebo vnútorne, ide len o to, s kým si človek sadne a kto sa komu nejakým spôsobom zapáči.
Osobne si ale myslím, že každú ženu spraví krásnou, keď sa vie usmievať, vie byť spoločenská, tolerantná, má štipku zmyslu pre humor a je vyrovnaná vnútorne sama so sebou, s tým, že vie o svojich chybách alebo nedostatkoch, ale akceptuje ich. Jednoducho taká sebavedomá. (29)

Každý by odpovedal, že žena musí byť krásna v prvom rade zvnútra. Samozrejme, je to tak, no z pozície chlapa musím povedať, že prvý dojem je asi to najviac. A nemusí sa jednať o prvý dojem len práve ten prvý krát, pri prvom stretnutí, ale pri každodenných situáciách. Vždy príde niečo nové a ten prvý pocit, ten je dôležitý. Žena, ktorá vie vždy prekvapiť, potešiť. Nemusí to byť o vlastnostiach, každá žena dokáže byť krásna a dokonca aj to zlé môže byt pekné. Krása ženy je pre chlapa oveľa viac, ako čokoľvek iné. Niečo nádherné, čo pri ňom vynikne, zažiari. Každodenný úsmev, pohladenie, povzbudenie. Samozrejme, že tá najkrajšia je vždy tá, ktorú milujem a ktorá miluje mňa. To je skutočná krása ženy. (23)

 

Spievajme, tancujme, maľujme. Dovoľme si byť spontánne a nechajme sa riadiť svojimi pudmi a cyklami. Pusťme von našu ženskú krásu, ktorá vyžaruje zvnútra. Nezabúdajme na ňu.

bizzy

 

Večná filozofka, milujúca nedeľné verše a prechádzky v daždi. Občas utrhnutá, s vášňou všetko do špiku analyzovať. Nadchýnajúca sa pre krásu, kvety a dokonalý poriadok.