Nech novoročné predsavzatia vydržia. Pomôžme si týmito mentálnymi trikmi.

V kalendári svieti druhého januára, vonku fučí nehorázny vietor, v srdci mám tisíc nevypovedaných slov a na nástenke vízií mi padá zrak na moje ja, ktoré píše články pre dialoog.

Nie som zástancom trendy-písania, ale čo môže byť vhodnejšie, ako pozrieť sa na novoročné návyky? Veď ani so mnou to nie je úplne ružové, keďže už nejaký ten piatok poznám svoj temperament.

Čítam moderné „lifehacky“, ktoré konfrontujem so svojimi doterajšími skúsenosťami. Zdieľam ! Budem šťastná, ak pomôžu aspoň jednému z vás…

1. Vytrvajme 21 dní

Prvý krok a hneď takáto nádielka. Možno väčšina ľudí na ňom začne aj skončí. Otázka znie, ako docieliť, aby nevypršalo prvotné nadšenie a aby nás od oleja na lyžičke neodlákali krásy krajiny? Ako veľmi to chceme? Ako veľmi sme o tom presvedčení? Skôr, než sa vrhneme do nového návyku (začínam cvičiť, zdravšie sa stravovať, idem písať knihu, umývať si večer zuby? to hádam nie…), dôležitejšia otázka je PREČO? Ako veľmi to chcem a hlavne, aký úžitok mi to prinesie. Pokiaľ pôjdem proti sebe a neviem si nájsť RADOSŤ z toho, čo idem robiť, pravdepodobne nevydržím ani týždeň…

2. Pracujme na novom návyku každý deň

Konzistencia. Podľa múdrych kníh, odporúčaní, výskumov… všetko nakoniec skončí pri vytrvalosti. Nezáleží na tom, že raz za týždeň pôjdeme do fitka a rozbijeme sa do mŕtva a potom celý .týždeň plačeme, ako nás všetko bolí. Vážne nevadí, že sme počas sviatkov tlačili ten zemiakový šalát, pokiaľ počas celého roka udržiavame svoj štandard. Moderný svet priniesol aplikácie, aby nám pripomenuli, kedy sa máme napiť. No nie je to príliš? Naše telo je múdre a prirodzene smeruje k zdraviu. Verme mu.

3. Začnime jednoducho

Ja viem, ideálne by bolo, keby máme čas, keby máme toto, chceli by sme osobného trénera, nemáme ešte vhodné tenisky… To sú všetko výhovorky, ktorými sa bráni naše ego, lebo, povedzme si otvorene, zmena nie je pohodlná a väčšina to volá lenivosť. Čo sa dá? Dá sa ísť denne na 20 minútovú prechádzku! Áno, dá! A nepotrebujeme na to naozaj nič extra. Začnime sa jednoducho hýbať. Vypiť ráno hneď po prebudení pohár čistej vody. Nepotrebujeme super múdre knihy, ultra mega tenisky, ani dokonalý gym, stačí sedliacky rozum. (Áno viem, staršia generácia sa chytá za hlavu, čo to máme za problémy, ale je to jednoducho fakt, že väčšina z nás má sedavé zamestnanie).

4. Get a Buddy

Môj obľúbený bod. Podľa mojich súkromných výskumov, pokiaľ nájdeš parťáka, máš spolovice vyhrané. To je čaro napr. skupinových cvičení. Už nerozmýšľaš nad tým, či ideš, alebo nejdeš na tréning. Už rozmýšľaš len nad tým, ako to urobiť, aby si mohol ísť. Tešíš sa na priateľov a na dobrú atmosféru. (Ako ja na môj favorite gym).

5. Nahraďme zlozvyk

Pokiaľ chceme zmeniť istý návyk (napr. prestať s fajčením), nestačí sa niečoho vzdať, tak to jednoducho nefunguje a skôr či neskôr stroskotáme. Návyky, ktoré fungujú automaticky už neprechádzajú našim vedomím. Je potrebné si ich rozmeniť na drobné a zistiť, čo je spúšťačom daného správania. Ak chodím pravidelne na kávu s kamarátmi a mám s nimi príjemný čas, nedokážem tam sedieť a pozerať sa na nich ako pijú kávičku a ja si budem cuckať čistú vodu. Ak nájdem rovnaké zaľúbenie v zelenom čaji,  zvládnem to.

SCHÉMA:

spúšťač : hádka s partnerom —→ zlozvyk: cigareta —→ výsledok: uvoľnenie napätia.

Problémová úloha:  Akú premennú dosadím namiesto cigarety, aby mi to prinieslo uvoľnenie a pri tom je to zdravé pre moje telo?

6. Upravme prostredie

Ani človek s najsilnejšou vôľou by to nevydržal cez Vianoce, keď sa stoly prehýbajú od samých dobrôt. Asi preto sa s predsavzatiami začína až po novom roku… Pomôžme si, kde sa len dá. Ideálne, ak s nami do toho pôjde celá rodina. Ak si chceme začať  jesť viac zeleniny a naša rodina bude tlačiť pred nami chipsy a čokoládky,  bude to náročnejšie…

 

Bodka na záver:

Doprajme si čas na stretnutie so sebou. Počúvajme svoj vnútorný hlas (áno, znie to ako hrozné klišé, ale je to tak). Naše telo je veľmi múdre a zbavuje sa vecí, ktoré nepotrebujeme a chce si udržať to, čo je pre nás zdravé a užitočné. Pokiaľ nám dáva najavo, že sa necítime dobre (bolí nás niečo, sme nafúknutí zo stravy, máme kruhy pod očami, po jogurte utekáme na záchod alebo sa zadýchame, keď ideme ku kamošovi na štvrté poschodie..) Nejde o to, aby sme sa trápili, skúšali drastické diéty a dávali sa do pozície obete. Ide o to, nájsť svoj vlastný spôsob, ako sa cítiť dobre vo svojej koži…

 

kej

Veriaca v krásu tohto sveta a hľadajúca cesty k zlepšeniam. Zaľúbená do neustáleho vzdelávania sa, s vyštudovanou psychológiou a láskou k detskej duši. Oceňujúca maličkosti, bez hanby prihovoriť sa ľudom na ulici.