Martin Macharik. Príbeh obnovy Kalvárie v Banskej Štiavnici.

Posledný piatok v mesiaci už tradične patrí Brain&Dinner v Partizánskom. Musím uznať, že som bojovala s únavou, ale som veľmi šťastná, že som ju prekonala. Pre mňa TOP B&D s Martinom Macharikom, ktorý s architektkou Katkou Voškovou obnovil Kalváriu v Banskej Štiavnici.

Ohrozená pamiatka sveta

Banskú Štiavnicu a Kalváriu som navštívila pred nedávnom a netušila som, čo všetko sa odohralo na jej pozadí. Už teraz sa teším na to, ako ma do nej zavedú moje túlavé Novesty a budem si na jej špeciálnych miestach pripomínať Martinove príhody.   

Banská Štiavnica láka v posledných rokoch tisíce turistov. Kalvária, historické mesto, tajchy, bane… Ideálny výlet s rodinou či priateľmi. Avšak, jej cesta bola kľukatá. Zažila si svoje vzrasty a pády. Vojnu. Komunizmus. Chátranie. Do jej cesty vstupuje Martin Macharik. Geológ. Skaut. Aktivista. Rozprávač nezabudnuteľných príhod. Rozhodnutý zasvätiť svojich najbližších 15 rokov života obnove Kalvárie, z ktorej sa kradli medené strechy a zo sôch zostali len reliéfy, ktoré sa nedali odniesť.

Odvážili by ste sa ísť do projektu, keby ste vedeli, že jeho finálny výsledok uvidíte až o 11 rokov?

Odvaha a vytrvalosť

Príbeh obnovy Kalvárie sme počúvali so zatajeným dychom. Martin má dar vysvetliť aj náročné témy veľmi jasne a pri tom s patričnou hĺbkou. V pár minútach dokázal pokryť geológiu, históriu, baníctvo a politiku Banskej Štiavnice. Pokračuje. Kupuje v nej zrúcaninu, z ktorej chce urobiť penzión a má víziu na obnovenie Kalvárie v stave, kedy miestny Farár rieši, aby sa v kostole vôbec kúrilo. Ľudia si ťukajú na čelo a on ide do toho s kolegami, ktorých spočíta na jednej ruke. Píšu granty. Organizujú masové brigády a firemné teambuildingy. Zažívajú „náhody“, zvláštne telefonáty, nadšených generálnych riaditeľov z manuálnej práce. To všetko bez eurofondov. Premieta nám obrázky pred a po a tie pretkáva veselými a dych-berúcimi príhodami. Je očividné, že to nerobí po prvýkrát.

7 zistení Martina Macharika

Ešte pred tým, ako sa pustíme do diskusie, Martin prináša jeho životné lekcie a zistenia. Každé z nich si naozaj odžil na vlastnej koži. Do Banskej Štiavnice poslal najskôr svojich kolegov, ktorí mu po čase odpovedali, že si to má spraviť sám. Uvedomil si, že populácia je buď príliš mladá, alebo stará, iná jej časť nemá mentálnu kapacitu, alebo dobré úmysly. Keď si to prepočítal, zistil, že zostane možno 5% Slovákov, ktorí naozaj môžu urobiť pozitívnu zmenu. Prebral zodpovednosť. Rozumel, že sám nič nezmôže a bez dobrovoľníkov by to nezvládol. Určite mal veľa príležitostí zabaliť to a vzdať sa. Obvinili ho, že vďaka obnove sa nabalil a ukradol eurofondy, ktoré ani nedostal. Priznal, že bez podpory manželky by to nedal. Stretol sa s neprijatím a odmietnutím. Je rok 2019 a vidí ovocie svojho úsilia. Možno nasledujúce body znejú veľmi jednoducho a povieme si „veď to už dávno viem“, avšak v podaní Martina, ktorý to naozaj žije získavajú iný rozmer.

  • Nečakaj, že to spraví niekto iný.
  • Bez siete priateľov a podporovateľov veľa nedokážeš.
  • Nenechaj sa odradiť.
  • Ak chceš byť efektívny, maj v poriadku svoje rodinné a finančné záležitosti.
  • Hneď ako začneš hovoriť o peniazoch, časť ľudí ťa obviní z ich zneužívania.
  • Chvála je krátkodobá, problémy dlhodobé.
  • Každá generácia by mala mať svoje zápasy.

Naša generácia nemá vojnu, ani komunizmus. Kto je hrdinom dnešnej doby? Zvykli sme si na obyčajné životy? Musí prísť kríza, aby sme v sebe objavili skrytý potenciál a správali sa hrdinsky? Nie sme v očividnej vojne, no každodenne vedieme boj za slušnú spoločnosť.

Ako môžeš posunúť svet k lepšiemu Ty?

kej

Veriaca v krásu tohto sveta a hľadajúca cesty k zlepšeniam. Zaľúbená do neustáleho vzdelávania sa, s vyštudovanou psychológiou a láskou k detskej duši. Oceňujúca maličkosti, bez hanby prihovoriť sa ľuďom na ulici.