comfort zone

Kým telo starne, naša duša zreje

Jeden sčítaný priateľ mi pri rozhovore o rastúcom veku nedávno povedal: ,,Kým ženy starnú, muži zrejú.“ Ako očividná ženská, s hrdou 24-kou na krku, som mu najskôr venovala štipľavý pohľad a potom som sa nad jeho slovami v kútiku duše zamyslela. Myšlienku som pozmenila takto- Kým telo starne, naša duša zreje. Teraz som bola spokojná.

Ľudia sa zvyknú sťažovať, téme svojho narastajúceho veku väčšina uhýba a na tortu si ženy píšu miesto 40, venovanie 20+20. Vraj zo srandy. A aby toho nebolo málo? Spoločnosť prijala liftingy (či ako sa to píše) ako každodennú záležitosť a miesto krémov PROage idú nezmyselne ,,na dračku“ tie ANTIage. Ale, o tom som úplne nechcela.

Zrejeme. My. Naša duša. Čím dlhšie sme na tomto svete, tým viac skúseností naberáme. Prečo sa však deje to, že niektorí toho prežijú viac a niektorí sa neodvážia ani za plot svojej záhrady?

Jednou z odpovedí je miera odvahy s akou zachádzame mimo svojej komfortnej zóny.

Do akej miery sa odvážime v ústrety novým skúsenostiam, novým miestam? Cestovanie je snáď najlepším príkladom. Odísť mimo domova a nespať vo svojej mäkkej posteli. Alebo dobrodružné športy. Odváži sa každý surfovať? Kedy ste naposledy oslovili cudzieho človeka len tak, ak vôbec? A iste mnoho iného.

Život nám kladie do cesty výzvy. Ako sa s nimi popasujeme? Vzdáme to so sklopenými ušami a zavrieme sa vo svojej ulite bezpečia alebo hrdo vstaneme a odvážime sa kráčať strachu a nepoznanému tvárou v tvár? Nech už sa rozhodneme akokoľvek, ďalšia lekcia života je za nami. A podľa toho ako sa rozhodneme, toľko si z hodiny života odnesieme. Vždy máme na výber.

Často je to práve strach, ktorý nám bráni skúmať nepoznané. On je tým, ktorý zavelí: ,,Radšej nie.“ A my sa stiahneme späť, do kruhu svojho komfortného priestoru. Čo tak tento strach prekonať? Vykročiť mu oproti a byť odvážnym? Veď je to také vzrušujúce.

Ak vyskúšame známy koláč s novou prísadou, naučíme sa niečo nové. Že nechutí tak dobre, ako stará klasika? Nevadí. Dôležité je, že si odnášame zážitok, skúsenosť. Stávame sa majstrami. Majstrami na bohatý a dobrodružný život.

bizzy