kľúč k úspechu

IQ vs. EQ. Čo je kľúčom k úspechu? 1/2

Popri akademickej inteligencii (IQ) je tá emocionálna, dá sa povedať, spoločenským bábätkom. Pri otázke, čo znamená byť inteligentným by sme sa zhodli asi všetci. Čo si však predstavíme, keď sa povie- To je človek s vysokou emocionálnou inteligenciou?

Predstavme si situáciu. Som na oslave, nahodená vo svojej najnovšej košeli a niekto ma obleje červeným vínom, ani sa neospravedlní. Ja sa rozčuľujem a potrebujem sa kamoške, ktorá je tam so mnou vyrozprávať a dobre si od srdca štipľavo ponadávať. Namiesto toho, aby ma počúvala a venovala mi svoju pozornosť, začne sa rozčuľovať a opisovať mi príbeh o tom, ako jej cez víkend na párty prepálil niekto cigaretou nohavice. Rozpráva si svoje, vôbec ma nepočúva.

Považovali by ste takúto reakciu za emocionálne zrelú? Odpovedať na túto otázku nám pomôžu nasledovné body.

Prvky emocionálnej zrelosti sa dajú u človeka pozorovať v týchto oblastiach:

Emocionalita. Ak som napätá, uvedomujem si to. Ak ma niekto rozčuľuje, viem to popísať a vyjadriť. Ak je niekto smutný, viem to vycítiť a primerane na to reagovať. Nebudem mu napr. rozprávať o tom, že zajtra bude skvelý deň a radiť mu, nech kašle na problémy. Priznám mu, že má právo byť smutný a o jeho smútku s ním hovorím otvorene. Oblasť emocionality sa týka skrátka toho, ako vieme emócie vnímať, ako ich vieme prejavovať a či sme schopní empaticky reagovať.

Sociabilita. Už názov naznačuje sledovanie emócií, ktoré sa tvoria v každodenných situáciách. Jedná sa o emócie, ktoré sprevádzajú stretnutie s ľuďmi alebo komunikáciu v skupine. Viem odhadnúť, že v tejto situácii sa nehodí, aby som vtipkoval? Týka sa toho, čo všetko viem vyčítať zo spoločenských situácií a tiež toho, ako asertívne a vhodne si viem presadiť svoje potreby.

Well-being. Po slovensky povedané, moje celkové nastavenie, akési podnebie môjho života, spokojnosť a pohoda. Hľadím na veci skôr pozitívne alebo zvyknem predpokladať negatívne následky? Viem si povedať, teraz som šťastný? Well-being sa prejavuje aj v optimizme. Odráža to, akou náladou zväčša sršíme. Dalo by sa povedať, že takýto človek vie ľudí vo svojom okolí dobrou náladou doslova ,,nakaziť“.

Sebakontrola. V skratke- práca s emóciami. Ak príde podnet, ktorý ma naštve, viem sám seba upokojiť alebo sa prichytím až v štádiu kedy po niekom doslova vrieskam? Ako rýchlo preteká pohár mojej trpezlivosti? Viem sa v akejkoľvek situácii pozitívne naladiť? Oblasť sebakontroly súvisí aj so zvládaním stresu. Prejavuje sa napr. v napätých situáciách, ktoré si vyžadujú zvládnutie záťaže s ,,chladnou hlavou“.

Vo všeobecnosti platí názor, že úspešní ľudia majú vysoké IQ. A keďže úroveň IQ je pomerne nemenná, byť inteligentným sa jednoducho nedá naučiť.

Závisí však vždy iba od výšky nášho IQ to, ako sme úspešní?

Niektorí výskumníci tvrdia, že je to práve emocionálna inteligencia, ktorá stojí za skutočným úspechom človeka. Ak by bola črtou, ktorá sa dá aj v priebehu života rozvíjať, mohla by byť kľúčom a nádejou k úspechu takmer pre každého. Je emocionálna inteligencia črtou, ktorej sa vieme naučiť? O tom, ako to s ňou je, si podialoogujeme budúci týždeň.

bizzy