Festival Atmosféra

Gretka Pavlovová. Daj dobro, dobro sa ti vráti.

Posledný piatok patrí pravidelne príjemnému podujatiu plného povzbudenia.

Na októbrové Brain&Dinner prijala pozvanie Gretka Pavlovová, zakladateľka festivalu Atmosféra. Má len 25 rokov a je príkladom toho, že vytrvalosť prináša svoje ovocie. Za 9 rokov sa jej podarilo vybudovať z malého podujatia v kultúrnom dome v Hontianskych Nemciach s 200 účastníkmi obľúbený festival s 3000 nadšencami. Jedným dychom za hodinu predstavila svoju cestu, dôležité a zlomové momenty a ponaučenia. 

Milé prekvapenie

Keď som sa usadila na stoličku, cítila som sa, ako keď idem do kina „naostro“ – bez toho, aby som si vôbec pozrela trailer. O Gretke som pred tým nič nevedela a neľutovala som tento efekt milého prekvapenia.

Jej príbeh začal na strednej škole, kedy si povedala, že chce priniesť do rodnej domoviny  iný typ kultúry. Hovorí o živote na dedine, ktorý nám poslucháčom, nie je ničím neznámy. Ako príklad uviedla nedeľnú postupku – kostol, futbal, krčma, pričom trávnik na ihrisku je posvätnejšie miesto, ako ten kostol… Vadilo jej, že podujatia boli vždy určené pre istú skupinu ľudí – mladí vs. starí, ženy vs. muži… Túžila po podujatí, ktoré by bolo pre celé rodiny, ktoré by bolo pre všetkých, bez rozdielov. Keďže nič také neexistovalo, povedala si, že ho urobí sama. Priznáva, že bola úplne bez skúseností a financií, no s veľkou dávkou odhodlania a tiež tvrdohlavosti. Vedela, že festivaly bývajú v lete a vonku, tak ona sa rozhodla svoj prvý zorganizovať v januári a v kultúrnom dome. Ľudia sa jej smiali a ona neskôr obhajovala svoju stredoškolskú odbornú činnosť v Rusku, pretože na Slovensku s jej festivalom vyhrala. Vtedy si povedala, že nič nie je nemožné.

Vytrvať aj napriek prekážkam

Tento mesiac žijeme v škole témou vytrvalosti a Gretka je určite pekným príkladom toho, ako sa nevzdať. Stretla sa s viacerými prekážkami, nebála sa pýtať si peniaze od pani, ktorá vlastní obchod a taktiež prežuť nechápavé pohľady a komentáre ľudí z jej dediny. Dlhé roky organizovala všetko sama a jej najsilnejšími podporovatelia sú jej rodičia, aj keď jej spočiatku tiež nerozumeli. Prečo by mladý človek robil niečo zadarmo? Svoj voľný čas a ešte aj dovolenku minul na niečo, za čo mu nezaplatia? A ešte je za to aj odcudzovaný?

Keď Gretka zistila, čo si myslia niektorí ľudia z Hontianskych Nemiec o jej festivale, zarmútilo ju to. Snažila sa vždy hľadať pochopenie. „Ten človek, čo o festivale nič nevie, naň najviac nadáva. Keby sa prišli pozrieť, hovorili by inak. Sú plní strachu…“ dodáva.

Tak prečo sa nevzdala? Priznáva s úsmevom. „Bola som mladá. Hlavne, verila som tomu. Verila som, že je to dobré. A stále verím.“

Hľadať spoluprácu a vytvárať komunitu

Zachytila som, že spoločnou tóninou života všetkých rečníkov Brain&Dinner je spolupráca. Aj Gretka si na svojej ceste uvedomila, aké dôležité je obklopiť sa ľuďmi, ktorým horí srdce pre rovnakú vec a aká sila je v komunite. Pochopila, že si nemôže robiť všetko sama a keď dá človeku zodpovednosť, dokáže vytvoriť niečo neskutočné.  Jej obľúbená fotografia, pri ktorej má zimomriavky je tá s jej starou mamou, ako sedí so svojimi kamoškami na lavičke počas Atmosféry. Napĺňa naozaj myšlienku, ktorú mala na začiatku – vytvoriť podujatie, ktoré je pre všetkých, pre deti, dospelých, aj vašu starú mamku. Na festivale Atmosféra je podľa jej slov rovnako dôležitý sprievodný program ako ten hudobný. Človek si vypočuje nie práve  mainstreamovú hudbu, diskutuje na tému slobody a dezinformácií, kúpi si handmade výrobky, číta poéziu, zacvičí si  a prezrie si detský program s tými svojimi. To je Atmosféra. Komorná a jedinečná.

V diskusii prišli aj trpké vety, no stále s vierou v srdci. Domáci prínos vo festivale zatiaľ nevidia, čo je veľká škoda. Aj napriek nedostatku ubytovania v okolí, ľudia nevidia možnosť, že by mohli prenajať svoju izbičku. Ísť na vlne spolupráce, ktorá prináša prospech všetkým stranám. Gretka sa ale nevzdáva a vyjadruje im pochopenie. Nerozumejú tomu, potrebujeme ich v tom stále vzdelávať.

Kde je limit?

Upútalo ma, že aj keď sa festivalu darí a minulý rok vypredali, Gretka chce ísť viac do kvality a nie do kvantity. Atmosféra je len jedna. Už teraz premýšľa nad tým, ako vyšpičkovať vstupenky, interpretov, sprievodný program, čitáreň a udržať si ekologický  charakter podujatia. Chce, aby bol festival stále jedinečný a kvalitný. Gretkine posledné slová boli o rovnováhe a mnou tiež zarezonovala otázka z publika, ktorá má svoju silu:

 „Vieš, že rastieš… a keď rastieš, zároveň o niečo prichádzaš…“

kej

Veriaca v krásu tohto sveta a hľadajúca cesty k zlepšeniam. Zaľúbená do neustáleho vzdelávania sa, s vyštudovanou psychológiou a láskou k detskej duši. Oceňujúca maličkosti, bez hanby prihovoriť sa ľuďom na ulici.