stredná škola 22. storočia

Aj Ty chceš stáť pri zrode novej strednej školy v Partizánskom?

Môj najlepší priateľ mi raz povedal, že september je najplodnejší mesiac v roku. Ohlasuje príchod jesene a jeseň je ideálnym časom na zrod a spustenie nových projektov. Musím uznať, že má pravdu. Neviem či je to tým, že som v tomto mesiaci narodená, ale v septembri sa vždy môj život veľmi mení. Aj tento bol veľmi intenzívny. Opäť som si to uvedomila, keď v kancelárii kolegyňa vyškrtla jeho 30-tku. Niečo sa zlomilo.

Na to, že máme v našej škole veľmi často návštevy si zvykli ako deti, tak aj my dospelí. Ničím čudné to nebolo ani vo štvrtok, 3.10.2019, keď sa na recepcii školy zišli nové aj známe tváre. Napriek tomu bol tento deň iný a výnimočný. Vo vzduchu som cítila veľké nadšenie a synergiu.  

Zvedaví rodičia sa prišli pozrieť na vlastné oči. Je to naozaj pravda, že vzniká nová stredná škola?

Už to nie je iba sen

Na každom začiatku je túžba, sen, vízia. Sú ľudia, pre ktorých je to silná a nosná stránka – vidieť príležitosti a projekty tam, kde ostatní vidia problémy. Keďže viem, že „náš vizionár“ Ondrej Grenčík trávi veľa času s Janom Košturiakom, odborníkom na inovácie, nebolo pre mňa prekvapením, že sa v jeho srdci zrodila túžba po strednej škole zameranej práve týmto smerom. Vytvoril okolo seba tím rôznorodých ľudí, ktorí uvideli svoju cestu v rozvíjaní školstva. Už to nie je iba sen, ale reálna predstava, ktorá dostáva svoje krivky a farby. Práve o tom bolo svetlé štvrtkové poobedie.   

Tento tím ľudí verí, že náš región si zaslúži rozvoj mladých ľudí v poznaní ich talentov, vedomostí, remeselných a podnikateľských zručností. Rozhodli sa vykročiť na cestu strednej odbornej škole Baťovho typu. Chcú prepojiť strednú školu s partnerskými firmami a vytvoriť tak prepojenie medzi potrebami reálneho trhu a vzdelávaním.

Viacerým rodičom zabehla slina, keď počuli, že všetky deti v tejto škole budú mať povinný internát.Moje dieťa musí byť naozaj na internáte? Aj keď som z toho istého mesta? Neskôr sa zhodli, že samotní rodičia s tým majú asi väčší problém, ako reálne ich deti. Ale prečo internát? Keďže ide o školu „Baťovho typu“, internát má slúžiť na podporu samostatnosti a zodpovednosti a dať priestor dobrovoľníctvu a angažovanosti v prostredí mesta a regiónu.  

Nosným špecifikom tejto školy má byť „inovačný hub“, ktorý má prepojiť mladého ducha a kreativitu študentov s firmami. Vytvárať partnerstvá už počas strednej školy, má to byť priestor, kde sa študenti môžu učiť v skutočnom prostredí a podieľať sa na inováciách zastaraných modelov.

Poznáš niekoho, kto by sa chcel zapojiť do tohto projektu a priniesť do neho kus svojich silných stránok? Poznáš niekoho, komu horí srdce pre to, aby zmenil oblasť školstva k lepšiemu? Poznáš firmu, ktorá by mala záujem byť partnerom takejto strednej školy? Neváhaj a píš na: stredna22@czsjanakrstitela.sk

Ak rád hýbeš rozumom, určite zistíš, prečo práve 22. 

kej

Veriaca v krásu tohto sveta a hľadajúca cesty k zlepšeniam. Zaľúbená do neustáleho vzdelávania sa, s vyštudovanou psychológiou a láskou k detskej duši. Oceňujúca maličkosti, bez hanby prihovoriť sa ľuďom na ulici.